SmartHome - múdra domácnosť

V posledných rokoch sa môžeme stretnúť s pojmom Smart nielen u mobilov, televíziou, ale aj u domácností. Vytvorením tzv. Chytré domácnosti nám dáva možnosti o ktorých sa nám mohlo len snívať. Pohodlne všetko ovládať z pohodlia gauča, alebo vzdialene sledovať dianie v dome z dovolenky. Ovládanie svetiel je len začiatok pri tvorbe svojej chytré domácnosti. Pokúsime sa Vám priblížiť aké sú dnes možnosti pre bežných užívateľov, ktorí chcú za pár korún urobiť zo svojej "hlúpe" domácnosti SMART.

 

Ako začať?

Je potrebné si uvedomiť či chcete používať len pár chytrých vecí ako sú svetlá a alebo svoju domácnosť i automatizovať a v budúcnosti rozširovať o ďalšie prvky.

 

Sady pre jedno použitie

Sú relatívne lacné a jednoduché na inštaláciu. Všetko čo stačí urobiť je zariadenie vybaliť z krabice umiestniť niekde v byte a zapnúť. Typicky sa jedná o chytré žiarovky , alarm alebo termostat . Ide o prvky, ktoré nepotrebujú centrálnu jednotku na riadenie. Čím viac ale budete v budúcnosti kombinovať chytré zariadenia, tým viac budete mať aplikácií na ovládanie, čo má ďaleko od komfortu. Preto ako sme už spomenuli na začiatku je potrebné si uvedomiť, či chcete v budúcnosti svoju chytrú domácnosť rozšíriť o ďalšie prvky popr. využiť určitú úroveň automatizácie. K tomu je lepšie zaobstarať centrálnu jednotku.

 

Centrálne jednotky

Jedná sa o zariadenie (hub) , ktorý komunikuje so všetkými chytrými doplnkami pomocou protokolov (najčastejšie ZigBee alebo Z-Wave ) a iné. Hub pripojíte do elektrickej zásuvky a do vašej domácej LAN siete. Výhodou celého systému je, že všetko riadite pomocou jednej aplikácie a bez problému môžete pridávať ďalšie zariadenia. Vytvárať vlastné scény, automatizovať určité úkony či vzdialene pristupovať napr. ku kamerám vášho domu.

 

Najpoužívanejšie typy produktov pre SmartHome

Osvetlenie

Ozvučenie

Zabezpečenie

Termostaty

Elektroinštalácia

Kamery

 

 

Samostatnú kategóriu tvoria múdra domácnosť od spoločnosti Apple známa ako Apple Homekit.

Tu tvoria centrálnu jednotku vaše zariadenie čo máte doma: Apple TV , iPad, apod .. Stačí iba vyberať zariadenia označené logom "Works with Apple Homekit". Výhodou je, že nepotrebujete žiadny špeciálny komunikačný protokol a vytvoriť tak kompletnú chytrou domácnosť prostredníctvom jednej aplikácie nie je žiadny problém.

 

Kompatibilita s:

 
 
 
 

 

Slovník pojmov:

 • Jednoúčelová sada: Ide o sadu bez centrálnej jednotky. Rôzne zariadenia môžu mať vlastnú aplikáciu pre ovládanie.
 • HUB: Centrálny "mozog" celej chytré domácnosti. Väčšinou používate jedinú aplikáciu pomocou ktorej komunikujete so všetkými zariadeniami.
 • Protokol ZigBee: Je bezdrôtová komunikačná technológia. Podobne ako Bluetooth je určená pre spojenie zariadenia na malé vzdialenosti do 75 metrov.
 • Protokol Z-Wave: Ide o otvorený protokol, ktorý je dokonalým nástrojom pre automatizáciu a riadenie zažízení vo vašej chytré domácnosti. Významnú úlohu tiež zohráva vo svete Internetu vecí (Internet Of Things - IoT).
 • Protokol WiFi: Bezdrôtová technológia využívajúca prevažne pre komunikáciu medzi užívateľom (smartphone) a centrálnou jednotkou (HUB).
 • Protokol Bluetooth: Priame spojenie 2 zariadenia. Oproti Wifi má menšie dosah (do 10m).
 • Protokol GSM: Využíva sa pre informovanie o stave či narušenia zabezpečenej domácnosti pomocou SMS, e-mailu alebo iné notifikácie.
 • Apple Homekit: Kompletný balík pre chytrou domácnosť od spoločnosti Apple. Zariadenia podporujúce Apple Homekit môžete bez problému pripojiť do vašej chytré domácnosti a konfigurovať všetko cez jedinú aplikáciu v iOS.
 • Amazon Alexa: Hlasový asistent od spoločnosti Amazon. Možno spojiť s kompatibilným príslušenstvom chytré domácnosti a ovládať tak pomocou hlasu.
 • Google Assistant: Hlasový asistent od spoločnosti Google. Možno spojiť s kompatibilným príslušenstvom chytré domácnosti a ovládať tak pomocou hlasu.
 • IFTTT: Je bezplatná webová služba pre vytvorenie reťazcov jednoduchých podmienených príkazov tz. Appletov. Z toho tiež skratka IFTTT (If this than that, "Ak toto potom tamto to"). Okrem webové aplikácie, služba beží na iOS a Android. Aplet môže napríklad poslať správu, ak je užívateľ informovaný pomocou hashtag na Instagramu, alebo skopírovať fotografiu na Facebooku do archívu používateľa, ak niekto na fotografii používateľa označí.